+90 542 610 84 44

16

Eyl, 2014

Web Sitesi Tasarımında Renk Seçimi

Tarafından: | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , | Yorumlar: 0

Web Sitesi Tasarımında Renk Seçimi

Bir web sitesi için şüphesiz renk seçimi önemli bir konudur. Eğer ziyaretçinin sitenizde uzun süre kalmasını istiyorsanız renkleri çok iyi şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki renk seçimi şirketin felsefesini, düşünce yapısını yansıtır.

Renk seçimi neden önemlidir?

Bir ziyaretçi sitenize geldiği zaman ilk odaklandığı nokta resimler ve renkler olur. Bu yüzden görsellik ve renk seçimi yüksek kalitede olmak zorundadır. Aksi takdirde 20 saniye geçmeden ziyaretçiyi kaybetmiş oluruz. Buda Google sıralamalarında sizin yerinizin olmadığının garantisidir.

Web Tasarımında Kaçınılması Gereken Renkler Nelerdir?

Web sitesi tasarımında kaçınılması gereken renkler diye söyleyebileceğimiz temel renkler yoktur. Fakat burada renkleri seçmenizdeki en büyük etken ne için yapacağınızdır. Kurumsal bir firma için web tasarımı yapacaksanız kullanmanız gereken renkler farklıdır. Gençlere yönelik dinamik bir site yapacaksanız renk seçimi bambaşkadır.

Kurumsal, holding ve ya daha ciddi bir site düşünüyorsanız lacivert ve bordo renklerini kullanabilirsiniz. Lacivert tonlarını kullanmamızdaki amaç dinginlik, daha fazla huzur vermesi ve rahatlatıcı özelliği olmasıdır. Bunun karşıtı olarakta azda olsa turuncuyu kullanabilirsiniz. Tasarımda zıt renklerin kullanılması her zaman için faydalıdır.

Kırmızıyı tasarımlarda genellikle kullanmıyoruz. Fakat kırmızının bir ton soluk rengi olan bordoyu sık sık tasarımlarda kullanmaktayız.  Bordo kendi içerisinde bir enerji ve dinamizm verecektir. Bununla birlikte bordonun çok fazla parlak olmamasından dolayı karşı tarafa huzur ve güven telkin edecektir.

Gençlere göre bir web sayfası yapmayı planlıyorsanız sarı, pembe, yeşil gibi canlı renkleri kullanabilirsiniz. Ayrıca çok parlak turuncu ve sarı zemin renginden de kaçınmalıyız.

Sen olmalısınGiriş Yorum yazmak için.