+90 542 610 84 44

16

Eyl, 2014

Web sitemizi cep telefonları için nasıl uyumlu hale getiririz?

Tarafından: | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , | Yorumlar: 0

Web sitemizi cep telefonları için nasıl uyumlu hale getiririz?

Günümüz teknolojisinde neredeyse büyükten küçüğe herkes cep telefonu kullanmaktadır. Dışarı çıktığımızda internetten bir şeye bakmamız gerektiğinde direk akıllı cep telefonlarımıza yöneliriz. Web sitesi yaparken en önemli noktalardan bir tanesi de mobil kullanıcıları düşünmektedir. Öyle bir sistem kurmalısınız ki telefondan girenler bile siteye zorlanmadan girmelidir. Peki , web sitemizi cep telefonları için nasıl uyumlu hale getiririz?

Web sitenizi cep telefonları ve diğer taşınabilir aygıtlar için uyumlu hale getirmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi birden fazla ekran çözünürlüğüne göre web sayfası yapmaktır. Kullanıcının bilgisayarının ekran çözünürlüğünü bilemediğiniz için 1024* 768, 800*600 ve ya 1600* 1200 ölçülerine göre web sayfamızı ayarlayabiliriz. Akıllı telefonlar içinde 320*340 ve 320*480 boyutlarında farklı sayfalar yapabilirsiniz.

Elinizde birden fazla web sayfası olduğu zaman web sitenizin ana tagı içerisine internet tarayıcısının ekran çözünürlüğünü yakala diye bir komut seçeneği vardır. Bu javascript’i gömdüğünüz zaman kullanıcı sizin sayfanıza girdiği andan itibaren sunucunuz otomatikman ekran çözünürlüğü tespit edip ve en uygun olan web sayfasına kullanıcıyı yönlendirecektir.

Örnek vermek gerekirse Apple’ın 16 tane değişik ekran çözünürlüğü için web sayfası bulunmaktadır. Dünya üzerinde internet kullanıcıları, hangi ekran çözünürlüğünü kullanırlarsa kullansınlar girdiklerinde sayfanın tamamını kendi ekranlarında görebiliyorlar.

Diğer bir yöntem ise web sayfanızı boş alanları daha sık şekilde kullanarak rahat ve ferah bir web sayfası haline getirdiğiniz zaman telefonunuz zorlanmadan web sitenize ulaşacaktır. Eğer bu yolda işe yaramadıysa uzman kişiler tarafından mobil uygulamalı temalar satın alabilirsiniz.

Sen olmalısınGiriş Yorum yazmak için.