+90 542 610 84 44

1

Eki, 2014

Web Sitemin Adı Kopyalanmış, Ne Yapabilirim?

Tarafından: | Etiketler: , , , , , | Yorumlar: 0

Web Sitemin adı kopyalanmış, ne yapabilirim?

Kendinize ait internet sitenizin farklı uzantılı domain alınması  durumunda dava açılabilir. Burada öncelikle söz konusu alan adının devrini istemeniz söz konusunda bir tahkim usülüne başvurmanız gerekecektir. Ayken tahkim usulü denilen bu usule başvurarak sizin  bir muhak hakkınız varsa ve bu muhak hakkına dayanarak bu internet sitesini dava edebilirsiniz. Ayrıca bu internet sitesi dürüst kullanıma uymuyorsa ve sizin adınızı kullanıp ticari gelir elde ediyorsa cezai işlem uygulanmaktadır.

Ayken tahkim usulüne başvurduğunuz durumda özellikle iki- üç ay gibi kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu alan adını illa devir almak zorunda ve ya dava açmak zorunda değilsiniz. Sizin markanızın kullanımınız sebebiyle başka alan adı alınmışsa marka korunma yasası gereğince dava açabilirsiniz.Böylece zararınızı maddi ve manevi yönden karşılayabilirsiniz.

Eğer marka korumanız yoksa haksız rekabet yüzünden dava açabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse işletme adınızın ve ya ürününüzün ait olduğu alan adını  benzer uzantılarla alınması ve size rakip şekilde, müşteriyi yanıltması durumunda davayı kolaylıkla kazanabilirsiniz.

 

Sen olmalısınGiriş Yorum yazmak için.