+90 542 610 84 44

20

Eyl, 2014

Malatya Hakkında Bilgi

Tarafından: | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , | Yorumlar: 0

Malatya Nasıl Bir Yerdir?

Malatya nasıl bir yerdir diye soran arkadaşlarımıza verilecek en güzel cevap “tarih kokan bir şehirdir.”  Malatya’da gidebileceğiniz her yer mutlaka tarih açısından bir iz taşımaktadır. Bunlara en güzel örnek şüphesiz camiler ve kiliselerdir.

Malatya’da gidebileceğiniz bir çok tarihi cami bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Ziya Paşa Cami, Melik Sunullah Cami, Ulu Cami ve Yeni cami Malatya’nın en güzel camilerindendir. Bunun yanında tarihi Malatya Taşhoron kilisesi de bulunmaktadır. Görebileceğiniz üzere her dine mensup insan Malatya’da kolaylıkla yaşayabilir.

Malatya’nın yerli halkından bahsedecek olursak insanları sıcak kanlı ve samimidir. Bunun yanı sıra halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşmakla beraber bir kısmı da ticaretle uğraşmaktadır.

Malatya’nın Nesi Meşhurdur?

Binlerce yıllık tarihi eserleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle Malatya, yukarı Fırat havzasının verimli kentlerinden bir tanesidir. 1930- 1940 yılları arasında yapılan halk mimarisinin güzel örnekleri arasında sayılabilecek Malatya Beş konaklar, Yeşilyurt ve Arapgir beldelerinde görmeniz mümkündür.

Hediye almak isteyenlere de çeşit bol! Kayısının her çeşidinin sunulduğu pazarlarda, özellikle kuru kayısıların hediyelik paketlerini çok beğeneceksiniz.

Malatya Gürpınar şelalesi, kayısısı, analı kızlı köftesi, Pınarbaşı mesire yeri ve Aslantepe antik kentiyle olduğu kadar kağıt kebabıyla da meşhurdur. Kağıt kebabı, adını pişirme sırasında kullanılan kağıttan alır. Kağıdın kullanılma amacıysa tamamen lezzetini ve yemeğin kokusunu korumak içindir. Koyun ve ya dana etiyle yapılabilen kağıt kebabı istek durumuna göre yağlı ve ya yağsız sıkı etin olduğu tüm bölümlerden yapılabilir. Hazırlanan parçalar halindeki bölümler, kağıt içerisine kuyruk yağı ile yerleştirilip sarılır. Yağlı kağıttaki etler bakır leğenlere yerleştirilir. Fırında pişirilir. Sebzeli olarak da hazırlanabilen kebap o zaman sebzeli kağıt adını alır. Mevsimine göre patates, bezelye ve ya patlıcan, biber, domates doğranarak bakır leğene yerleştirilir.

Sizde bu doğal güzellikleri ve birbirinden leziz yemeklerini tatmak için mutlaka Malatya’ya uğramalısınız.

Malatya’nın iklimi nasıldır?

Malatya’da sert, kara iklimi görülmektedir. Kışlar çok soğuk yazlar ise çok sıcak geçmektedir.

Malatya’nın bitki örtüsü:

Malatya’nın bitki örtüsü çok türlüdür. Bunların %54’dünü çayır ve meralar geri kalanını ekili araziler oluşturmaktadır. Malatya’da neredeyse orman yok denilebilecek kadar az orman bulunmaktadır. Bölgede çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Bu akarsuların kenarlarında dünyanın neredeyse en leziz kayısıları yetişmektedir.

Malatya’nın İlçeleri: 

Malatya’nın resmi olarak 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Geri kalanlar ise köyden oluşmaktadır. Malatya’nın ilçeleri şu şekildedir:

 • Akçadağ
 • Arapgir
 • Arguvan
 • Battalgazi
 • Darende
 • Doğanşehir
 • Doğanyol
 • Hekimhan
 • Kale
 • Kuluncak
 • Pötürge
 • Yazıhan
 • Yeşilyurt

Akçadağ:

Akçadağ ilçesine bağlı olarak faaliyet gösteren Tarım işletmeleri genel müdürlüğü (TİGEM) ülkemizin nadide atlarını burada yetiştirmektedir. Burada yetiştirilen atlar önemli derece elde ederek ülkemizi gururlandırmıştır. Akçadağ ilçesi doğal güzellik ve turizm açısından sayılı ilçeler arasındadır. Akçadağ’da gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri Levent Vadisidir. Levent Vadisinde, birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaraları ziyaret ederek tarih öncesi kabartmaları görebilirsiniz.

Arapgir: 

Arapgir tarihi mekanlarıyla ünlü olan bir ilçedir. Arapgire giderseniz mutlaka Ulu Cami, Cafer Paşa Cami, Mirliva Ahmet Paşa Cami, Mola Eyüp Cami, Gümrükçü Osman Paşa Cami Hamamını, Çobanoğlu Konağı ziyaret edebilirsiniz

Arguvan:

Türkülerle meşhur olan Arguvan’ın, Kutsal Balıklı Parkı ile. Çok az sayıda balık barındıran bu yer, balıkların şifalı olduğunu söylemektedir. Ayrıca tarihi Morhamam Höyükleride bulunmaktadır.

Battalgazi:

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde pek çok ünlü türbe ve cami bulunmaktadır. Battalgazi ilçesine Karakaya barajı çok yakındır. Bu nedenle turist ve yerli halkın uğrak mekanları arasındadır. Barajın yakınlarında mesire alanları bulunmakla beraber gemi ile baraj gezileri de yapabilirsiniz. Özellikle Karakaya barajında tutulup pişirilen balıkları da tatmanızı öneririz.

Darende:

Darende’ye gittiğinizde görülmesi gereken yerlerin başında Somuncu Baba Külliyesi ve Günpınar Şelalesi gelmektedir. Burada birçok mesire alanları ve restuarantlar bulunmaktadır. Ayrıca Darende tarih açısından çok zengin bir ilçedir. Eğer sizde tarihi mekanları seviyorsanız Mehmet Paşa Halk Kütüphanesini, Es Seyyid Osman Hulusi efendi özel kütüphanesini, Balaban Şeyh Abdurrahman kütüphanesi ziyaret ederek geçmişten günümüze gelen el yazmalarını inceleyebilirsiniz.

Doğanşehir:

Doğanşehir ilçesinin elmaları meşhurdur. Bu yüzden Doğanşehir’i ziyaret ederseniz elma yemeden dönmeyin! Ayrıca Doğanşehir’in merkezinde tarihi eser olarak kabul edilen sur kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntıların tam ismi Sürgü Höyük olarak adlandırılmaktadır. Doğanşehir’de Erkenek  vadisi ile birlikte neredeyse her yerde mesire alanı bulunmaktadır. Sizde bu mesire alanlarını ziyaret ederek kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Pütürge:

Pütürge bölgesi yüksek dağları ünlü bir ilçedir. Ünlü komedyen olan Kemal Sunal’ın memleketi olarak bilinir. Nemrut Dağına giderken geçeceğiniz bu ilçede Peri-eş kalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Yazıhan: 

Tarihi eserleri ünlü olan bu ilçe Hasan Basri Cami, Fethiye höyük, Ansur Mağarası, Hacı  Höyük ve İriağaç kalesi ile ünlüdür.

Malatya’da Mesire Alanları ve Piknik Yapılacak Yerler:

Malatya’da piknik yapılacak alanların başında Mişmiş Park Piknik ve Fuar Alanı gelmektedir. Malatya’da mesire alanı olarak Orduzu Pınarbaşı, Horata, Gündüzbey, Davullu Pınar, İnek Pınarı, Sürgü Takas, Sulu Pınar, Günpınar Şelalesini ve Somuncu Babayı tercih edebilirsiniz.

 Malatya’nın ünlü sporları nelerdir?

Malatya’nın ünlü sporları arasında atalarımızdan kalma cirit sporu mevcuttur. Bunun yanı sıra gerçekleştirebileceğiniz doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı,rafting ve yamaç paraşütü tercih edilebilir..

 

 

 

Sen olmalısınGiriş Yorum yazmak için.