+90 542 610 84 44

1

Eki, 2014

Blog Nedir?

Tarafından: | Etiketler: | Yorumlar: 0

Blog Nedir?
Blog bir ve ya birden fazla kişinin herhangi bir konuya bağlı olarak ya da olmayarak yazılar yazdığı, resimler paylaştıkları web siteleridir. Diğer web sitelerinden farkı daha kolay hayata geçirilmesi ve içeriği paylaşmaya yarayan bazı özelliklerinin bulunmasıdır. Herhangi bir konuda blog yazılabilir. Örneğin moda, teknoloji vb. konularda limitsiz içerik ekleyebilirsiniz. Hiçbir konuya bağlı olmadan kişinin sadece günlük hayatta neler yaptığını, hobilerini yazdığı bir blogda olabilir.

Blogun, websitesinden farkı nedir?

Bloglar ile web siteleri aslında işlev olarak birbirinden farkı olan yapılar değillerdir. Ancak bloglardaki asıl amaç bir içeriğin paylaşılması olduğu için, gelişen teknoloji ile birlikte sundukları özelliklerde diğer web sitelerinden farklılık göstermektedir. Bloglarda içeriğin paylaşılmasını sağlayan sistemler mevcuttur. Bunun yanında yorum ekleme özellikleri de bulunmaktadır. Yani sizin paylaştığınız içeriğe, yazıya insanlar yorum yazabilmektedir. Bu özellik neredeyse blogların vazgeçilmezidir. Ayrıca bloglarda etiketleme özelliği bulunmaktadır. Mesela siz araba markası hakkında görüşlerinizi yazıyorsanız, arabanın markasının içerisinde geçtiği küçük kelimeler ekleyerek blogunuzdaki yazının ne ile ilgili olduğunu paylaşmış olmaktasınız. Blog sistemlerinde yaygın olan RSS özelliğinden bahsedecek olursak, bu özellik sayesinde blogunuzdaki yazılara okuyucular çok kolay bir şekilde ulaşabilirler. Diğer web sitelerine göre yapımı çok basit olan ve içeriği daha yaygın bir şekilde yayılan web siteleridir.

Blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Blog yazarken güvenilir olmak ve samimi olmak çok önemlidir. Başka bir kaynaktan okuduğunuz bir içeriği ve ya haberi, kendi bloğunuzda da paylaşıyorsanız o kaynağa link vermekte önemlidir. Böyle bir kural olmamakla beraber sadece bir etik değerdir. Yazılan yazılar içerisinde belirli kelimelere, ilgili cümlelere link verilir. Bu aslında okuyucunun işini kolaylaştıran bir şeydir. Mesela bir terim kullanıyorsunuz, bir parantez açıp yazmak yerine ayrı bir yazı yazıp link verebilirsiniz.

Blogumuzun içeriğini nasıl zenginleştirebiliriz?

Blogumuzun değeri içeriğine bağlıdır. Yazıyı okuyucunun daha keyifle okuması için resimler eklenmeli, video eklenmelidir. Böylece yazının otomatik olarak değeri artacaktır. Ayrıca bunun yanı sıra eklentiler kullanarak da blogumuzun içeriğini zengileştirebilirsiniz. Blog eklentilerinden daha çok diğer servislerin eklentilerini kullanmaya da dikkat etmeliyiz.

Blog için hangi servisi kullanmalıyız?

Blog için kullanabileceğimiz servisler wordpress, tumblr, blogger vb. servislerdir. Hepsi blog yazıp yayınlama işlemi yapmasına rağmen kullanım alanları ve tercihler konusunda farklılaşma yaşamışlardır. Örnek olarak bunları inceleyecek olursak eğer işinizle ilgili bir blog açacaksanız ve ya yaptığınız hobi ile ilgili blog açacaksanız daha çok tercih edilen yapı wordpressdir. Aynı şekilde blogger alt yapısı da bu konuda tercih edilmektedir. Bunun haricinde tumblr alt yapısı bunlardan farklılaşmaktadır. Örneğin tumblrde, daha hızlı paylaşım yapılması, daha hızlı mobil özelliklerinin olması onları popüler blog servisi yapmaktadır.

Sen olmalısınGiriş Yorum yazmak için.